صفحه اصلی

درباره ما

تماس با ما

RSS
 
۱۳ اسفند ۱۳۹۳ ۲:۱۲ ب.ظ
   وقتی عددهای مفاسد افتصادی درشت‌تر می‌شود

نگرش اجمالی به اخبار و گزارش‌های اقتصادی در دو دهه پس از جنگ تحمیلی و دفاع مقدس ملت بزرگ ایران اسلامی حاکی از تغییر فرهنگ اقتصادی جامعه است.


به گزارش دزفول نیوز : دکتر عبدالحمید سلمان خاکسار در یادداشتی در هفته نامه یالثارات الحسین (ع)وابسته به انصارحزب الله مرکز در خصوص ضرورت دقیق و کارشناسانه به مقوله ی مفاسد اقتصادی نوشت : نگرش اجمالی به اخبار و گزارش‌های اقتصادی در دو دهه پس از جنگ تحمیلی و دفاع مقدس ملت بزرگ ایران اسلامی حاکی از تغییر فرهنگ اقتصادی جامعه است.

فرهنگ اقتصادی جامعه ایرانی ریشه در دونوع ارزش و هنجار دارد:

نوع اول – ارزشها و هنجارهای دینی و آداب و رسوم تجارت تاریخی که مردم نسل به نسل آموخته‌اند و دوم اینکه ارزشها و هنجارهایی که به واسطه تحولات جهانی و عملکرد دولت‌ها و نوع نگرش آنان به زندگی و معیشت مردم شکل می‌گیرد.

به نظر می‌رسد معضل اساسی اقتصاد ایران ریشه در فرهنگ اقتصادی دارد در گذشته مفاهیم ارزشی مانند قناعت ، انفاق و پرهیز از مال حرام ، پرهیز از درآمد شبهه‌ناک و…. در جامعه اسلامی ایرانی پررنگ‌تر بوده و مورد توجه بیشتری قرار می‌گرفت؛ متاسفانه امروزه کمتر شاهد توجه به این مفاهیم ارزشمند و زندگی ساز در جامعه هستیم که به نوعی سبک زندگی ما را تعریف می‌نماید. از طرفی تبلیغات رسانه‌ها برای زندگی رویایی از طریق سکونت در مناطق اشرافی و حتی خارج کشور، سفره‌های رنگارنگ، زمینه زیاده خواهی و عدم توجه به ارزشهای اقتصادی اسلامی را در برخی از افراد که دسترسی به حقوق عامه و بیت المال را دارند فراهم آورده است.

در نتیجه شاهد رشد سوء استفاده از مناصب دولتی و غیر دولتی که نگرانی‌های جدی را ایجاد کرده است، هستیم .

این مقاله در پی پاسخ به دو پرسش اساسی می باشد: نخست اینکه ریشه مفاسد اقتصادی در کجاست؟ و پرسش دیگر اینکه، چرا برخوردهای قوه قضائیه و توصیه بزرگان بازدارندگی لازم را ایجاد نکرده و کماکان اخبار مفاسد اقتصادی با عددهای درشت تر از زبان مسئولان متولی برخورد با مفاسد بیان می‌گردد؟!

گفته می‌شود اقتصاد ایران متکی به دلارهای نفتی است و تا زمانی که مدیریت منابع و مصارف در اقتصاد نفتی ایران سامان نگیرد امیدی نیست که چه با اتکاء به نفت و چه بدون اتکاء به نفت با قیمت هر بشکه نفت۷ دلار و یا ۱۰۰دلار و یا ۲۰۰دلار و یا مانند امروز حدود ۵۰ دلار مشکلات اقتصادی برطرف گردد، زیرا دلارهای نفتی به کام بعضی ها بسیار شیرین می نماید.

از طرفی برخورداری عده‌ای معدود و خاص در دولت‌ها به رانت اطلاعاتی برای تصمیم‌گیری به هنگام در مورد صادرات و واردات کالا ها سبب گردیده که عده‌ای بتوانند یک شبه با تغییر در یک عدد ریالی و یا دلاری از واجب نفقه بودن به واجب پرداخت زکات برسند!

فرصتی که فقط برای عده‌ای خاص ایجاد می شود و دیگران از آن بی بهره‌اند. تغییر در تعرفه واردات مانند موبایل ، خودرو و غیره از این نوع می باشد که دسترسی عده‌ای خاص را می‌طلبد.

اگر موضوع گمرکات و واردات کالا از مبادی غیر رسمی که در اختیار عموم مردم نیست ، و متولی این مبادی دستگاههای رسمی هستند را اضافه کنیم در خواهیم یافت که چرا فاصله طبقاتی روز به روز افزایش پیدا می‌کند به گونه‌ای که رفته رفته منجر به حذف طبقه متوسط گردیده است.

سن افراد دستگیر شده که با هدایت ریش سفیدان یا بدون آن و یا با هدایت یقه سفیدان و یا بدون یقه سفیدان وارد مبادی خطرناک سوء استفاده از مقررات دولتی شده و تخلفات نجومی می کنند، بین ۳۰ تا۴۰سال است که بسیار قابل تأمل است.

امّا چرا برخوردهای قوه قضائیه بازدارندگی ایجاد نمی‌کند؟ به طوری‌که از ۱۲۳میلیارد به ۳هزار میلیارد و جدیداً به ۶ هزار میلیارد رسیده‌ایم؟! و انتشار خبر مفاسد اقتصادی از سوی معاون اول دولت و یا ریاست قوه‌قضائیه تعجب‌آور نیست و یک نوع انتظار برای اعتراف عددهای بزرگتر را بوجود می‌آورد و جامعه به هیچ وجه تلقی برخورد با مفاسد اقتصادی را از آن ندارد!

آسیب شناسی این موضوع مهم وظیفه نهادهای مسئول است تا زمینه اعتماد جامعه را فراهم آورند، شاید تغییر در روش برخورد و ایجاد راهبرد صحیح تر اطلاع رسانی بتواند در این مورد کمک کند. امّا در هرحال چه باید کرد؟! چه باید کرد اقتصاد ایران برای برون‌رفت از شرایط فعلی در حوصله این مقال نمی گنجد امّا شاید با بهره‌مندی از رهنمودهای مقام معظم رهبری بتوانیم راهکاری هشدارگونه به متولیان سالم سازی اقتصاد ایران برای کاهش مفاسد ارائه نماییم. در درجه اول بیان این نکته ضروری است که باید به‌جای پر رنگ کردن مبارزه با مفاسد در پی سالم‌سازی و مقاوم‌سازی و کارآمدسازی اقتصاد ایران بود که در واقع با برخورد ایجابی بتوانیم گره‌ای هرچند کوچک از مشکلات جامعه اسلامی باز کنیم.

همه ما در روز(۱۶/۶/۱۳۸۹)با واژه‌ای به‌نام اقتصاد مقاومتی از زبان حضرت آقا آشنا شدیم، تاکیدات مکرر معظم له منجر به تدوین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گردید که در ۳۰/۱۱/۱۳۹۲ ابلاغ شد. اما علیرغم اینکه یکسال از ابلاغ آن گذشته است آثار عملی آن کمتر مشاهده گردیده و جامعه ایرانی هنوز از آثار و برکات آن بهره‌مند نگشته است.

در هرحال به نظر می‌رسد تحقق اقتصاد مقاومتی یعنی ایجاد وضعیتی که در آن ضمن تحکیم ارزشهای فرهنگی و دینی، اهداف اقتصادی مورد نظر جامعه اسلامی نیز محقق می‌شود و معیشت مردم بدون دست اندازی به بیت المال صورت می‌گیرد.

لذا انتظار است به‌جای برخورد شعاری یا برخورد جناحی، متولیان امر به منافع عامه مردم توجه کنند و با پرهیز از اقدامات کلیشه‌ای مانند همایش‌های پرهزینه و پر سر وصدا و کم محتوا که صرفاً تاکید بر تاکیدات دارد به آسیب شناسی دقیق رو آورده و زمینه افزایش اعتماد مردم به نظام مقدس جمهوری اسلامی را با نظارت راهبردی و تهیه گزارش‌های راهبردی از نحوه اجرای سیاستهای کلان برای سالم سازی اقتصاد ایران اسلامی را بوجود آورند.