صفحه اصلی

درباره ما

تماس با ما

RSS
 


۱۳ اسفند ۱۳۹۳ ۲:۱۲ ب.ظ
   وقتی عددهای مفاسد افتصادی درشت‌تر می‌شود

نگرش اجمالی به اخبار و گزارش‌های اقتصادی در دو دهه پس از جنگ تحمیلی و دفاع مقدس ملت بزرگ ایران اسلامی حاکی از تغییر فرهنگ اقتصادی جامعه است.


به گزارش دزفول نیوز : دکتر عبدالحمید سلمان خاکسار در یادداشتی در هفته نامه یالثارات الحسین (ع)وابسته به انصارحزب الله مرکز در خصوص ضرورت دقیق و کارشناسانه به مقوله ی مفاسد اقتصادی نوشت : نگرش اجمالی به اخبار و گزارش‌های اقتصادی در دو دهه پس از جنگ تحمیلی و دفاع مقدس ملت بزرگ ایران اسلامی حاکی از تغییر فرهنگ اقتصادی جامعه است.

فرهنگ اقتصادی جامعه ایرانی ریشه در دونوع ارزش و هنجار دارد:

نوع اول – ارزشها و هنجارهای دینی و آداب و رسوم تجارت تاریخی که مردم نسل به نسل آموخته‌اند و دوم اینکه ارزشها و هنجارهایی که به واسطه تحولات جهانی و عملکرد دولت‌ها و نوع نگرش آنان به زندگی و معیشت مردم شکل می‌گیرد.

به نظر می‌رسد معضل اساسی اقتصاد ایران ریشه در فرهنگ اقتصادی دارد در گذشته مفاهیم ارزشی مانند قناعت ، انفاق و پرهیز از مال حرام ، پرهیز از درآمد شبهه‌ناک و…. در جامعه اسلامی ایرانی پررنگ‌تر بوده و مورد توجه بیشتری قرار می‌گرفت؛ متاسفانه امروزه کمتر شاهد توجه به این مفاهیم ارزشمند و زندگی ساز در جامعه هستیم که به نوعی سبک زندگی ما را تعریف می‌نماید. از طرفی تبلیغات رسانه‌ها برای زندگی رویایی از طریق سکونت در مناطق اشرافی و حتی خارج کشور، سفره‌های رنگارنگ، زمینه زیاده خواهی و عدم توجه به ارزشهای اقتصادی اسلامی را در برخی از افراد که دسترسی به حقوق عامه و بیت المال را دارند فراهم آورده است.

در نتیجه شاهد رشد سوء استفاده از مناصب دولتی و غیر دولتی که نگرانی‌های جدی را ایجاد کرده است، هستیم .

این مقاله در پی پاسخ به دو پرسش اساسی می باشد: نخست اینکه ریشه مفاسد اقتصادی در کجاست؟ و پرسش دیگر اینکه، چرا برخوردهای قوه قضائیه و توصیه بزرگان بازدارندگی لازم را ایجاد نکرده و کماکان اخبار مفاسد اقتصادی با عددهای درشت تر از زبان مسئولان متولی برخورد با مفاسد بیان می‌گردد؟!

گفته می‌شود اقتصاد ایران متکی به دلارهای نفتی است و تا زمانی که مدیریت منابع و مصارف در اقتصاد نفتی ایران سامان نگیرد امیدی نیست که چه با اتکاء به نفت و چه بدون اتکاء به نفت با قیمت هر بشکه نفت۷ دلار و یا ۱۰۰دلار و یا ۲۰۰دلار و یا مانند امروز حدود ۵۰ دلار مشکلات اقتصادی برطرف گردد، زیرا دلارهای نفتی به کام بعضی ها بسیار شیرین می نماید.

از طرفی برخورداری عده‌ای معدود و خاص در دولت‌ها به رانت اطلاعاتی برای تصمیم‌گیری به هنگام در مورد صادرات و واردات کالا ها سبب گردیده که عده‌ای بتوانند یک شبه با تغییر در یک عدد ریالی و یا دلاری از واجب نفقه بودن به واجب پرداخت زکات برسند!

فرصتی که فقط برای عده‌ای خاص ایجاد می شود و دیگران از آن بی بهره‌اند. تغییر در تعرفه واردات مانند موبایل ، خودرو و غیره از این نوع می باشد که دسترسی عده‌ای خاص را می‌طلبد.

اگر موضوع گمرکات و واردات کالا از مبادی غیر رسمی که در اختیار عموم مردم نیست ، و متولی این مبادی دستگاههای رسمی هستند را اضافه کنیم در خواهیم یافت که چرا فاصله طبقاتی روز به روز افزایش پیدا می‌کند به گونه‌ای که رفته رفته منجر به حذف طبقه متوسط گردیده است.

سن افراد دستگیر شده که با هدایت ریش سفیدان یا بدون آن و یا با هدایت یقه سفیدان و یا بدون یقه سفیدان وارد مبادی خطرناک سوء استفاده از مقررات دولتی شده و تخلفات نجومی می کنند، بین ۳۰ تا۴۰سال است که بسیار قابل تأمل است.

امّا چرا برخوردهای قوه قضائیه بازدارندگی ایجاد نمی‌کند؟ به طوری‌که از ۱۲۳میلیارد به ۳هزار میلیارد و جدیداً به ۶ هزار میلیارد رسیده‌ایم؟! و انتشار خبر مفاسد اقتصادی از سوی معاون اول دولت و یا ریاست قوه‌قضائیه تعجب‌آور نیست و یک نوع انتظار برای اعتراف عددهای بزرگتر را بوجود می‌آورد و جامعه به هیچ وجه تلقی برخورد با مفاسد اقتصادی را از آن ندارد!

آسیب شناسی این موضوع مهم وظیفه نهادهای مسئول است تا زمینه اعتماد جامعه را فراهم آورند، شاید تغییر در روش برخورد و ایجاد راهبرد صحیح تر اطلاع رسانی بتواند در این مورد کمک کند. امّا در هرحال چه باید کرد؟! چه باید کرد اقتصاد ایران برای برون‌رفت از شرایط فعلی در حوصله این مقال نمی گنجد امّا شاید با بهره‌مندی از رهنمودهای مقام معظم رهبری بتوانیم راهکاری هشدارگونه به متولیان سالم سازی اقتصاد ایران برای کاهش مفاسد ارائه نماییم. در درجه اول بیان این نکته ضروری است که باید به‌جای پر رنگ کردن مبارزه با مفاسد در پی سالم‌سازی و مقاوم‌سازی و کارآمدسازی اقتصاد ایران بود که در واقع با برخورد ایجابی بتوانیم گره‌ای هرچند کوچک از مشکلات جامعه اسلامی باز کنیم.

همه ما در روز(۱۶/۶/۱۳۸۹)با واژه‌ای به‌نام اقتصاد مقاومتی از زبان حضرت آقا آشنا شدیم، تاکیدات مکرر معظم له منجر به تدوین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گردید که در ۳۰/۱۱/۱۳۹۲ ابلاغ شد. اما علیرغم اینکه یکسال از ابلاغ آن گذشته است آثار عملی آن کمتر مشاهده گردیده و جامعه ایرانی هنوز از آثار و برکات آن بهره‌مند نگشته است.

در هرحال به نظر می‌رسد تحقق اقتصاد مقاومتی یعنی ایجاد وضعیتی که در آن ضمن تحکیم ارزشهای فرهنگی و دینی، اهداف اقتصادی مورد نظر جامعه اسلامی نیز محقق می‌شود و معیشت مردم بدون دست اندازی به بیت المال صورت می‌گیرد.

لذا انتظار است به‌جای برخورد شعاری یا برخورد جناحی، متولیان امر به منافع عامه مردم توجه کنند و با پرهیز از اقدامات کلیشه‌ای مانند همایش‌های پرهزینه و پر سر وصدا و کم محتوا که صرفاً تاکید بر تاکیدات دارد به آسیب شناسی دقیق رو آورده و زمینه افزایش اعتماد مردم به نظام مقدس جمهوری اسلامی را با نظارت راهبردی و تهیه گزارش‌های راهبردی از نحوه اجرای سیاستهای کلان برای سالم سازی اقتصاد ایران اسلامی را بوجود آورند.

lineنظرات کاربران:

1- گزینه های ستاره دار الزامی هستند.
2- ایمیل شما محرمانه خواهد بود.
نام *
ایمیل
سایتدر حال حاضر نظرسنجی نداریم

حمایت آمریکا از تغییر نظام سیاسی در ایران

آقای روحانی! هنوز هم ملاک جیب مردم است؟

جنایت‌هایی که آمریکا به‌خاطر آنها باید عذرخواهی کند

۱۰۰۰ روز برای «تقریبا هیچ» گذشت حالا مردم را سرگرم کنید!

اعتراف دولت روحانی پس از ۳ سال؛ احمدی‌نژادم آرزوست!

حاشیه های انتشار فیش حقوقی مدیران

آن روی سکه برجام را هم ببینیم

چرا جنجال علیه جمهوری اسلامی زیاد است؟

فروش اجباری آب سنگین

فاجعه‌ای که اقتصاد ایران را تهدید می‌کند

اطلاعیه دفتر احمدی نژاد درباره غارت ۲ میلیارد دلاری آمریکا

اوراق آمریکایی در «دولت اصلاحات» خریده شد

بالاخره سیف درباره نتایج برجام راست گفت یا دروغ!

توهین و تحقیر؛ آمریکایی‌ها چگونه از ظریف استقبال کردند؟

روحانی دهه هفتاد؛ روحانی دهه نود

ناتوانی دوباره دیپلماسی دولت یازدهم

چه شد که سیف به همه چیز اعتراف کرد؟

افزایش ۲۵۰ هزار تومانی یارانه در دولت یازدهم!

عده‌ای از معامله برد برد سخن می‌گویند، اما منظورشان باج دادن به آمریکاست

محسن رضایی :بعد از برجام نه اشتغال گسترش یافت نه اجناس ارزان شد

سخنگوی احمدی نژاد در خوزستان/ گردهمایی بزرگ اصولگرایان اهواز

سرنوشت نامعلوم کارت‌های سوخت/ زنگنه دقیقاً دنبال چیست؟

دستمزد ۹۵ کارگران تعیین شد +جدول

بابک زنجانی به اعدام محکوم شد

یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی ۲۰ اسفند واریز می‌شود

نتایج نهایی انتخابات مجلس در شهر تهران

بذرپاش: مجلس «وکیل‌الدوله» کشور را در شرایط رکود نگه می‌دارد

فرار از مطالبات معیشتی مردم؟

تهدید یک عضوکارگزاران به افشاگری‌علیه عارف

کوچک زاده به نمایندگی از ملت استعفاء داد

مصباحی‌مقدم: احتمال انتخاب روحانی در دوره بعد ضعیف است

با این خانواده تصادف کردید، منتظر پلیس نمانید! فرار کنید!

شریعتمداری: عصای موسی(ع) باطل‌السحر برجام!

توهین به معلمان ایرانی و عزتی که به پاسپورت ایرانی بازگشت!

تیمی از شورای امنیت برای بررسی حادثه صفی‌آباد دزفول عازم خوزستان می‌شود

کیهان: ۴۰ روز رِشتید تا پنبه کنید؟!

وزیر بهداشت: شاید انتقال برخی پیکرها ممکن نباشد

آقای روحانی! چرا در آینده!؟ همین امروز پاسخ انتقادات را بدهید

کیهان: قانون جنگل و بادکنک‌های رنگی!

روایتی نزدیک از اتفاقات خیابان ۲۰۴ منا

مگر قرار نبود یک ریال هم از بودجه ۹۴ به نتایج مذاکرات گره نخورد؟

ما معذرت می خواهیم…

مجری انتخابات ترکیب مجلس آینده را مشخص‌کرد!

معاون اول دولت روحانی در قوه قضاییه محاکمه خواهد شد

نتایج آزمون استخدام پیمانی استانداری خوزستان و فرمانداری ها اعلام شد+اسامی

ماجرای گریه مهدی هاشمی در اوین

رای‌گیری شورای امنیت برای تحریم‌های ایران

فرماندار حاضر در سخنرانی احمدی‌نژاد برکنار شد

از ﻓﺮدا ﺑﺮف ﻣﯽ آﯾﺪ، آﻣﺎدﻩ ﺑﺎﺷﯿﺪ !

آیت‌الله صافی مبلغ فطریه را اعلام کرد

پايگاه اطلاع رسانی رهبر

پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه شهرستان دزفول

پایگاه اطلاع رسانی دزفول نیوز

پایگاه خبری انصارحزب الله شهرستان دزفول

 
 
 

کليه حقوق محفوظ ميباشد . نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع ميباشد.
.Copyright ©2017 dezfulnews.com. All right reserved