صفحه اصلی

درباره ما

تماس با ما

RSS
 


۱۷ خرداد ۱۳۹۵ ۹:۲۲ ق.ظ
   جنایت‌هایی که آمریکا به‌خاطر آنها باید عذرخواهی کند

سفر اوباما به هیروشیما و ادای احترام به قربانیان حمله اتمی آمریکا در روزهای پایانی جنگ جهانی دوم بار دیگر موضوع عذرخواهی دولت آمریکا را به‌دلیل این فاجعه و نیز سایر جنایات بین‌المللی که علیه ملت‌ها و کشورهای دیگر مرتکب شده است،‌ مطرح کرد.


به نقل از تسنیم، جمعه گذشته باراک اوباما، به‌عنوان اولین رئیس‌جمهور آمریکا که هنوز در مسند قدرت است از هیروشیما بازدید کرد، شهری ژاپنی که آمریکا با یک بمب هسته‌ای آن را در سال ۱۹۴۵ به ویرانه تبدیل کرد. اگرچه در این بمباران هسته‌ای حدود ۱۵۰ هزار غیرنظامی و مردم عادی ژاپن کشته شدند، اوباما نیز سنت سایر رؤسای جمهور آمریکا طی بیش از نیم قرن گذشته را حفظ کرده و عذرخواهی نکرد.

چرا پس از ۷۰ سال آمریکایی‌ها به‌خاطر این کشتار مهیب عذرخواهی نمی‌کنند؟ بهانه رایج در رسانه‌ها این است که بمباران هسته‌ای هیروشیما و ناکازاکی سریع‌ترین راه برای پایان بخشیدن به جنگ جهانی دوم بود ــ مناقشه‌ای که تا آن زمان جان میلیون‌ها نفر را گرفته بود.

اما همان‌گونه که واشنگتن‌پست نیز می‌نویسد، استدلال دیگری وجود دارد که شایع‌تر و حتی شاید قانع‌کننده‌تر است: عذرخواهی چیزی نیست که آمریکا یا سایر کشورها انجام دهند. جنیفر لیند، استاد دانشکده دارتموث و نویسنده کتاب «دولت‌های متأسف: عذرخواهی در سیاست بین‌المللی» می‌گوید: «ما هیچ‌وقت عذرخواهی نمی‌کنیم.» این امر مختص به آمریکا هم نیست، لیند می‌افزاید: «کشورها کلاً به‌خاطر اعمال خشونت علیه کشورهای دیگر عذرخواهی نمی‌کنند» البته در این میان آلمان، و در درجه‌ای کمتر ژاپن خود را از این قاعده خارج کرده‌اند.

اما آمریکا به‌خاطر چه جنایت‌های دیگری باید عذرخواهی کند؟ در قسمت اول این گزارش به پرونده‌های عملیات کارگر مزرعه، عملیات آژاکس، کودتای شیلی، و هولوکاست آفریقا پرداختیم، جنایاتی که آمریکا هیچگاه بخاطر انجام آنها عذرخواهی نکرد. در بخش دوم گزارش حاضر سه پرونده دیگر جنایات آمریکا را مرور می‌کنیم.

حمایت از دیکتاتور کنگو

پاتریک لومومبا (Patrice Lumumba) اولین نخست‌وزیر کنگو بود که به صورت دموکراتیک انتخاب شد. با این حال، وی تنها ۱۲ هفته پس از اینکه به نخست‌وزیری رسید سرنگون شده و سپس چهار ماه بعد در ۲ جولای ۱۹۶۱ به قتل رسید. این قتل که تنها هفت ماه پس از استقلال کنگو از بلژیک و در اوج جنگ سرد صورت گرفت، به عنوان فاجعه‌ای برای این کشور قلمداد می‌شود.

بلژیک نقش خود در این ترور را در سال ۲۰۰۲ پذیرفته و به صورت رسمی عذرخواهی کرد. مشخص نیست که آیا سیا ارتباط مستقیمی با این توطئه داشته است یا نه اما مشخص شده است که این سازمان عملیات‌های پنهانی گسترده‌ای را در زمان مورد نظر در کنگو انجام می‌داده است.

در گزارش سال ۲۰۰۱ که توسط کمیسیون بلژیک در سال ۲۰۰۱ منتشر شد، اعلام شده که آمریکا و بلژیک چندین نقشه برای ترور لومومبا اجراء کرده بودند. در یکی از این توطئه‌ها، سازمان سیا سعی کرده بود به دستور دوایت آیزنهاور، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، نخست‌وزیر کنگو را با زهر مسموم کند.

سیدنی گاتلیب (Sidney Gottlieb)، شیمیدان سازمان سیا، یکی از عناصر کلیدی در این عملیات بود، وی قرار بود سمی که شبیه خمیردندان است را تولید کند. در سپتامبر سال ۱۹۶۰، گاتلیب سم را با خود به کنگو آورد تا در خمیردندان لومومبا تزریق شود. با این حال این عملیات با مخالفت لری دولین (Larry Devlin)، رئیس مقر سیا در منطقه مواجه شده و متوقف شد.

اما مادلین کالب (Madeleine Kalb) در کتابش با عنوان «تلگراف‌های کنگو» خبر از درخواست‌های مکرر دولین برای حذف لومومبا می‌دهد. رئیس مقر سیا همچنین در جستجو برای یافتن لومومبا و انتقال وی به دشمنانش در کاتانگا یاری رساند. رئیس مقر سیا در الیزابت‌ویلی نیز ارتباط مستقیمی با آدمکش‌هایی داشت که لومومبا را به قتل رساندند. علاوه بر این، جان اسکاتول (John Stockwell) در کتابش با عنوان در «در جستجوی دشمنان: داستان سیا» می‌گوید یکی از عوامل سازمان سیا جسد لومومبا را در صندوق عقب خودروی خود گذاشت تا آن را در جایی ناشناس سر به نیست کند.

دولت ایالات متحده به زودی شروع به حمایت از دیکتاتور جوزف دزیره موبوتو (Joseph-Desiré Mobutu) – که بعدها به موبوتو سیسی سیکو (Mobutu Sese Seko) تغییر نام داد – و رژیم کاملا فاسد وی کرد. این حمایت دهه‌ها به طول انجامید. آمریکا هیچگاه عذرخواهی نکرد.

سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران

در ۳ جولای ۱۹۸۸ (۱۲ تیر ۱۳۶۷) ناو آمریکایی «یو‌اس‌ای وینسنس» با شلیک دو موشک زمین به هوا هواپیمای پرواز ۶۵۵ ایران ایر را هدف قرار داد. تمام ۲۹۰ مسافر و خدمه این هواپیما که از فرودگاه بین‌المللی بندر عباس عازم دوبی بود به شهادت رسیدند.

۲۳۸ نفر از سرنشینان هواپیما ایرانی بودند. ۱۳ امارتی، ۱۰ هندی، ۶ پاکستانی، ۶ تبعه یوگسلاوی و یک ایتالیای نیز در میان قربانیان حمله آمریکا بودند.

آمریکایی‌های ادعا می‌کنند که خدمه ناور وینسنس هواپیمای ایرباس A300 ایران را با جنگنده اف-۱۴ اشتباه گرفته‌اند. این در حالی است که وینسنس مجهز به رادارهای پیشرفته آگیس بود که به راحتی می‌توانست این پرواز و ماهیت غیرنظامی آن را شناسایی کند. از طرف دیگر دو ناور رزمی دیگر آمریکا در منطقه یعنی سایدز (Sides) و مونتگومری (Montgomery) این هواپیما را غیرنپامی شناسایی کرده بودند. علاوه بر این خدمه ناو وینسنس برای درگیری همزمان با حملات ده‌ها جنگنده دشمن آموزش دیده بودند. حال آیا می‌توان باور کرد که نتوانستند فرق یک هواپیمای مسافربری با یک جنگنده را بفهمند؟

جرج بوش پدر که در آن زمان معاون رئیس‌جمهوری آمریکا و سرگرم برگزاری کمپین انتخابات ریاست‌جمهوری بود درباره این حادثه جنایتبار گفت: «من هرگز به نیابت از آمریکا عذرخواهی نخواهم کرد، مهم نیست که حقایق چه هستند.»

در سال ۱۹۹۶،‌ بیل کلینتون، رئیس‌‌جمهور وقت آمریکا، از این حادثه اظهار تأسف کرده و آمریکا ۱۳۱٫۸ میلیون دلار غرامت به ایران پرداخت کرد. ۶۱٫۸ میلیون دلار از این رقم به خانواده‌های قربانیان حادثه پرداخت شدند. اما دولت آمریکا هیچگاه عذرخواهی و یا حتی اذعان به اشتباه در این حادثه نکرد.

خدمه کشتی جنگی وینسنس پس از پایان دوره مأموریت‌شان از دولت آمریکا نشان دریافت کردند. حتی افسر هماهنگ کننده جنگ هوایی نیز مدال پاداش گرفت. ویلیام سی. راجرز (William C. Rogers III) فرمانده ناور وینسنس نیز در سال ۱۹۹۰ مدال شایستگی ارتش آمریکا را دریافت کرد. هیچ یک از کارکنان این ناو به دلیل هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران و کشتار ۲۹۰ غیر نظامی تحت پیگرد قرار نگرفتند.

حمله به عراق و صدها هزار کشته

حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ یکی از فاجعه‌بارترین لحظات تاریخ معاصر بود. اگرچه این جنگ منجر به سرنگونی صدام حسین، دیکتاتور عراق،‌ گردید اما تمام منطقه‌ را در بحرانی فرود برد که تا به امروز باقی است. این جنگ حداقل برای مردم عراق فاجعه‌بار بوده است، اگرچه آمارهای دقیقی درباره تلفات وجود ندارد اما بسیاری از آمارها حکایت از کشته شدن دستکم صدها هزار عراقی در این جنگ دارد.

وب‌سایت Iraqbodycount.org اعلام کرده که تاکنون ۱۵۸ هزار و ۹۰۱ تا ۱۷۷ هزار و ۶۳۹ غیرنظامی در عراق کشته شده‌اند. این وبسایت تعداد کل کشته‌ها را با احتساب نظامی‌ها در حدود ۲۵۱ هزار نفر اعلام کرده است.

مؤسسه تحقیقاتی پلوس مدیسین (PLOS Medicine) در تحقیقی جامع اعلام کرد که بیش از ۴۶۰ هزار نفر تا پایان ژوئن ۲۰۱۱ جان خود را بر اثر جنگ عراق از دست داده‌اند. ۱۳۲ هزار نفر در خشونت‌هایی که مستقیما ناشی از جنگ بودند، کشته شده‌اند. این تحقیق بر اساس کشته‌های حوادث خشونت‌‌آمیز و مرگ‌ومیرهای ناشی از افزایش قانون‌گریزی، تخریب زیرساخت‌ها و نیز بهداشت عمومی که ناشی از جنگ بوده، انجام گرفته است.

جرج بوش،‌ رئیس‌جمهور پیشین آمریکا که دستور این تهاجم نظامی را صادر کرد، به دلیل اطلاعات نادرستی که منجر به جنگ شدند اندکی اظهار تأسف کرده اما درخواست‌ها برای عذرخواهی را رد کرده است. وی در سال ۲۰۱۰ به سی‌ان‌ان گفت: «من معتقدم که اگر [صدام] اکنون در قدرت بود، جهان بسیار بدتر می‌شد.»

lineنظرات کاربران:

1- گزینه های ستاره دار الزامی هستند.
2- ایمیل شما محرمانه خواهد بود.
نام *
ایمیل
سایتدر حال حاضر نظرسنجی نداریم

حمایت آمریکا از تغییر نظام سیاسی در ایران

آقای روحانی! هنوز هم ملاک جیب مردم است؟

جنایت‌هایی که آمریکا به‌خاطر آنها باید عذرخواهی کند

۱۰۰۰ روز برای «تقریبا هیچ» گذشت حالا مردم را سرگرم کنید!

اعتراف دولت روحانی پس از ۳ سال؛ احمدی‌نژادم آرزوست!

حاشیه های انتشار فیش حقوقی مدیران

آن روی سکه برجام را هم ببینیم

چرا جنجال علیه جمهوری اسلامی زیاد است؟

فروش اجباری آب سنگین

فاجعه‌ای که اقتصاد ایران را تهدید می‌کند

اطلاعیه دفتر احمدی نژاد درباره غارت ۲ میلیارد دلاری آمریکا

اوراق آمریکایی در «دولت اصلاحات» خریده شد

بالاخره سیف درباره نتایج برجام راست گفت یا دروغ!

توهین و تحقیر؛ آمریکایی‌ها چگونه از ظریف استقبال کردند؟

روحانی دهه هفتاد؛ روحانی دهه نود

ناتوانی دوباره دیپلماسی دولت یازدهم

چه شد که سیف به همه چیز اعتراف کرد؟

افزایش ۲۵۰ هزار تومانی یارانه در دولت یازدهم!

عده‌ای از معامله برد برد سخن می‌گویند، اما منظورشان باج دادن به آمریکاست

محسن رضایی :بعد از برجام نه اشتغال گسترش یافت نه اجناس ارزان شد

سخنگوی احمدی نژاد در خوزستان/ گردهمایی بزرگ اصولگرایان اهواز

سرنوشت نامعلوم کارت‌های سوخت/ زنگنه دقیقاً دنبال چیست؟

دستمزد ۹۵ کارگران تعیین شد +جدول

بابک زنجانی به اعدام محکوم شد

یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی ۲۰ اسفند واریز می‌شود

نتایج نهایی انتخابات مجلس در شهر تهران

بذرپاش: مجلس «وکیل‌الدوله» کشور را در شرایط رکود نگه می‌دارد

فرار از مطالبات معیشتی مردم؟

تهدید یک عضوکارگزاران به افشاگری‌علیه عارف

کوچک زاده به نمایندگی از ملت استعفاء داد

مصباحی‌مقدم: احتمال انتخاب روحانی در دوره بعد ضعیف است

با این خانواده تصادف کردید، منتظر پلیس نمانید! فرار کنید!

شریعتمداری: عصای موسی(ع) باطل‌السحر برجام!

توهین به معلمان ایرانی و عزتی که به پاسپورت ایرانی بازگشت!

تیمی از شورای امنیت برای بررسی حادثه صفی‌آباد دزفول عازم خوزستان می‌شود

کیهان: ۴۰ روز رِشتید تا پنبه کنید؟!

وزیر بهداشت: شاید انتقال برخی پیکرها ممکن نباشد

آقای روحانی! چرا در آینده!؟ همین امروز پاسخ انتقادات را بدهید

کیهان: قانون جنگل و بادکنک‌های رنگی!

روایتی نزدیک از اتفاقات خیابان ۲۰۴ منا

مگر قرار نبود یک ریال هم از بودجه ۹۴ به نتایج مذاکرات گره نخورد؟

ما معذرت می خواهیم…

مجری انتخابات ترکیب مجلس آینده را مشخص‌کرد!

معاون اول دولت روحانی در قوه قضاییه محاکمه خواهد شد

نتایج آزمون استخدام پیمانی استانداری خوزستان و فرمانداری ها اعلام شد+اسامی

ماجرای گریه مهدی هاشمی در اوین

رای‌گیری شورای امنیت برای تحریم‌های ایران

فرماندار حاضر در سخنرانی احمدی‌نژاد برکنار شد

از ﻓﺮدا ﺑﺮف ﻣﯽ آﯾﺪ، آﻣﺎدﻩ ﺑﺎﺷﯿﺪ !

آیت‌الله صافی مبلغ فطریه را اعلام کرد

پايگاه اطلاع رسانی رهبر

پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه شهرستان دزفول

پایگاه اطلاع رسانی دزفول نیوز

پایگاه خبری انصارحزب الله شهرستان دزفول

 
 
 

کليه حقوق محفوظ ميباشد . نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع ميباشد.
.Copyright ©2018 dezfulnews.com. All right reserved